PHP (HyperText PreProcessor)

PHP, eskiden Personel Home Page kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmaktaydı. Yani Kişisel Ana Sayfa olarak adlandırılmaktaydı ancak, her geçen gün gelişmesi, daha yaygın şekilde kullanılması sonucunda HyperText Preprocessor olarak yani Üstün Yazı Ön İşlemcisi olarak adlandırılmıştır.
PHP, web sunucu tabanlı çalışan ve kullanıcı tarafından yazılan kod bloklarının PHP Yorumcusu tarafından yorumlanarak çalışan bir betik dildir. HTML, komutları ile tümleşik ve koordinasyon içerisinde çalışabilmektedir. HTML5’in de geliştirilmesinin ardından PHP dili ile yapılamayacak şeyler sayılı hale gelmiştir. Günümüzde bir çok alanda PHP dili rahatlıkla kullanılmaktadır. WordPress, Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinde, Senduit, Imageschack gibi veri depolama sistemlerinde, Facebook gibi sosyal medya sistemlerinde, OpenCart, ShopPHP gibi E-Ticaret Sistemlerinde, Otomasyon Sistemlerinde, Forum Sitelerinde, Travian vb. Online Oyunlarda, Web Tabanlı Robot Sistemleri gibi bir çok sistemde PHP dili kullanılmaktadır.
PHP komutlarımızı çalıştırmak için dilersek Web Hosting kiralama firmalarını kullanarak Hosting kiralar ve bu hostinge ait sunucuyu kullanabiliriz dilersek de bilgisayarımıza kuracağımız programlar yardımıyla bilgisayarımızda bir adet sanal sunucu oluşturur ve komutlarımızın yorumlanması ve kullanıcı çıktılarını vermesini sağlayabiliriz. Wamp Server, Xamp, EasyPHP, AppServ gibi programlar, bilgisayarımıza indirip kullanabileceğimiz bazı server(sunucu) programlarıdır. Bu programlar, içerisinde Apache Web Sunucusu, PHP Yorumcusu, MySQL Veritabanı Sunucusu ve PhpMyAdmin veritabanı yönetim uygulamasını tek yerden yönetmemizi sağlamaktadır. Çalışma mantığını tam anlamıyla açıklamak gerekirse, bu server (sunucu) programları, bilgisayarımızda kurulu olan herhangi bir metin editörü (NotePad++, Visual Studio Code, Brackets vb.) programı yardımı ile hazırladığımız PHP Kodlarımızı Web Sunucusuna göndererek, PHP Yorumcusu tarafından yorumlanır eğer varsa veritabanı sunucusu sayesinde verilerimizi depolar yönetir ve kullanıcıya bir çıktı verir.

PHP (HyperText PreProcessor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön